BU ALANA REKLAM VER !
guncelportalreklam@hotmail.com

Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir? Neden Oruç Tutulur?

BURAYA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ...

Oruç Nedir? Neden Oruç Tutuarız? Orucun Kabul Olması Ne Demektir? Orucun Farzları Nelerdir? Orucun Faydaları Nelerdir?

İşte oruç ile ilgili bilgiler…

Oruç Nedir?

Oruç, sözlük anlamı, kendini tutmak,sakınmaktır.
Dini manada ise imsak vaktinden iftar vaktine kadar ibadet niyetiyle yemekten,içmekten,cinsel ilişkiden sakınmak demektir

Orucun Şartları Nelerdir?

Farz Olmasının Şartları;
Müslüman olmak,akıllı olmak,buluğ çağına erişmiş olmak,oruç tutmaya gücü yetmek.

Orucun Kabul Olmasının Şartları;
Müslüman olmak,oruca niyet etmek,hayız ve nifastan temiz olmak,zamanın oruç tutmaya elverişli olması(bayram günleriyle teşrik günlerinde oruç tutmak sahih değildir)

Neden Oruç Tutarız?

Orucun emredilmesinin hikmetlerinden birisi de, toplum hayatındaki farklı tabakaların birbirlerinin hayat şartlarını daha iyi anlamalarına vesile olmasıdır.Orucun emredilmesinin hikmetlerinden birisi de nefis terbiyesi için en ideal ibadet olmasıdır. Çünkü nefis, kendini hür bilir ve serbest hareket etmek ister. Hatta kendisinde bir nevi rububiyet olduğunu zanneder. Hadsiz nimetlerle terbiye olunduğunu düşünmek istemiyor.
Orucun, insanın ihtiyaçlarının çokluğu açısından ne kadar fakir olduğunu ve bu ihtiyaçlarını karşılamakta ne kadar aciz olduğunu anlaması açısından pek çok faydaları vardır. Bir faydası şudur ki:

İnsan, gafletle kendi mahiyetini unutabiliyor. Ne kadar aciz, fakir ve kusurlu bir varlık olduğunu görmez veya görmek istemez. Oysaki insan nefes ve su gibi hadsiz maddi ihtiyaçlarının yanında, sevgi ve şefkat gibi hadsiz manevi ihtiyaçların hepsine muhtaçtır, yani bunların fakiridir.

Orucun Faydaları Nelerdir?

Oruç ibadetinin maddi ve manevi birçok faydaları vardır.

İnsan nefsinin aşırı isteklerine ve ihtiraslarına engel olur.Oruç tutanlar daha sabırlı ve daha metin olurlar.Peygamberimiz:” oruç sabrın yarısıdır ” ve “sabır da imanın yarısıdır” hadisleriyle orucun, pek önemli bir ibadet olduğunu ifade etmiştir.Ramazan ayında cennete görerecek rahmet kapıları kendisine açılan mümin, cehenneme gitmesine sebep olacak haram işlerden uzaklaşır.

Kuran’ın inişi ramazan ayında başlamıştır.

Senenin diğer aylarında devamlı çalışan ve yorulan mide oruç aracılığıyle dinlenme imkanı bulur.

Oruç, toplumun ahlaki hayatını değiştirir, iyiye ve güzele götürür. Geçmiş günahlardan kurtulmaya ve tevbe etmeye ulaştırır. Kötülüklerden korunmada bir kalkan gibi olan oruç, ilahi emirlere uymak ve haramlardan uzak durmak demek olan takvaya ermede yardımcı olur.

Zenginler, oruç sayesinde, fakir ve yoksulların durumunu daha iyi anlar.Böylece bireyler arasında yardımlaşma, acıma, şefkat ve merhamet duyguları gelişir.

ilahi bir emir gereği daha önce kendisine helal olsan yeme-içme gibi fiillerden uzak duran oruçlu, tüm haramlardan uzak durmada büyük bir güç kazanır.

REKLAM VEREBİLİRSİNİZ...

Aranan Kelimeler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 responses to "Oruç Nedir? Orucun Faydaları Nelerdir? Neden Oruç Tutulur?"

  1. Adınız... diyor ki:

    edepli olalım beyler

  2. mehmet diyor ki:

    orucun zararlarınıda yazar mısınız acil

YORUM YAP!

Reklamlar

http://guncelportal.blogspot.com/ http://guncelbilgi1.blogspot.com/ http://haber2014.blogspot.com/