BU ALANA REKLAM VER !
guncelportalreklam@hotmail.com

Emekliye 260 TL Zam – İntibak Yasası 2012

BURAYA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ...

“intibak yasası 2012, emekli maaşlarına 260 TL zam, intibak, emeklilere zam, emekliye yeni zam 2012, emekli maaşlarına zam, emekli maaşlarıne ne kadar zamn yapılacak, SSK emeklisi,  ”

2000 yılı öncesi emekli olan SSK emeklilerine yapılacak olan intibak yasasında sona gelindi.

En düşük kazanç (asgari) üzerinden prim ödeyip 3 bin 600 veya 5 bin gün prim ödeyenler için intibak yok. Artışlar maaşa ortalama 30-80 TL, en yüksek ise 260TL civarında yansıyacak. Bütçeye maliyeti ise 3-4 milyar TL

2000 yılı öncesi emekli olan 2 milyon 743 bin SSK emeklisini ilgilendiren intibak düzenlemesi kapsamında maaşlara yansıyacak artış miktarları belirlendi. İntibaktan yararlanma, en düşük kazanç (asgari) üzerinden prim ödeyip 3600 veya 5000 gün prim ödeyenler için söz konusu olmayacak. Prim gün sayısı 5200 günlerden sonra olanlar için en düşük artışlar başlayacak.

Emeklilerden gün sayısı ile kazançları orta ve üzerinde olanlar intibak düzenlemesinden daha fazla yararlanacak. Artışlar emekli maaşlarına ortalama 30-80 TL, en yüksek ise 260 TL civarında yansıyacak. Bu şekilde intibak düzenlemesinin bütçeye maliyetinin 3-4 milyar TL arasında olması tahmin ediliyor.

2,7 MİLYON EMEKLİYİ İLGİLENDİRİYOR 16 Ocak Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek nihai şekli verilmesi planlanan İntibak Yasa Tasarısı Taslağı’na ilişkin ayrıntıları ele geçirdi. Buna göre, intibak düzenlemesi yaklaşık 2 milyon 743 bin kişilik 2000 yılı öncesi SSK emeklisini kapsıyor. 2000 ve 2008 Ekim sonrası SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri için İntibak düzenlemesi söz konusuolmayacak.

YÜZDE 60-80 GELİŞME HIZI PAYI İntibak yöntemi 2000 yılı öncesi emekli olanların aylıklarına TÜFE ve gelişme hızı uygulanmasını öngörüyor. Buradaki amaç 2000 öncesi emekliler ile 2000 sonrası emekliler arasındaki farklılıkları gidermek. Aylıkların yeniden hesaplanmasında TÜFE’nin yüzde 100′ü verilecek ancak gelişme hızının oranı alternatifli olarak maliyet hesaplarında tartışılıyor. Yüzde 60-80 arasında gelişme hızından pay verilmesi de söz konusu. En düşük kazanç (asgari) üzerinden prim ödeyip 3600 veya 5000 gün prim ödeyenler intibaktan yararlanamayacak.

Gün sayısı fazla olan daha çok yararlanacak Prim gün sayısı 5 bin 200 günlerden sonra olanlar için en düşük artışlar başlayacak. Emeklilerden gün sayısı ile kazançlarıorta ve üzerinde olanlar intibaktan daha çok yararlanacak. Artışlar çok yüksek düzeylerde olmamakla birlikte ortalama 30-80 TL arasında seyredecek. En yüksek artış miktarı ise 260 TL olarak belirlendi. Özellikle üst göstergeden aylık alanlar için artış miktarları kademeli olarak artacak. İntibak sonucu aylıkları düşenler olsa bile mevcut aylıkları ödenmeye devam edilecek.

Maliyeti 3-4 milyar lira İntibak işlemi yaşlılık, malullük ve ölüm aylıkları için geçerli olacak. Bu yöntemle 2000 öncesi emeklilerin refahtan pay alması sağlanıyor. Emeklilerin mevcut aylıklarında herhangi bir düşüş olmuyor. Taslağa göre, maliyetin 3-4 milyar TLarasında olması tahmin ediliyor.

Kaynak: Star

 

REKLAM VEREBİLİRSİNİZ...

Aranan Kelimeler: , , , , , , , , , , , , ,

33 responses to "Emekliye 260 TL Zam – İntibak Yasası 2012"

 1. m.yılaz tarhan diyor ki:

  emekliyim 38 lira zam verdi 12 bin tl borçlu oldum 2003 te çıkan kanun neden bilgi verilmedi 10 sene uykuda kalınırmı hakkımı helal etmiyorum

 2. ihasan diyor ki:

  1996 temmuz ssk.emeklisiyim gösterge 10254

 3. cüneyt akın 22 diyor ki:

  intibak yasasını öğrenmek istiyorum.

  • engin çuvaş diyor ki:

   93 yıl emekli oldum.yüz 70 engelliyim.1670 günden.intibak yas bana faydası olacakmı.

 4. Adınız... diyor ki:

  devlet uyuyor uyandırmayın hayeldi gerçek oldu

 5. cavit türker diyor ki:

  bize insan yerine koymuyorlar beş yasında cocukları okula aldılar

  cinden ğelen oyuncakların boyaların kanser yabma tehlikesi varmış

  pekey bu oyuncaklar tükiye sırırından ğirmedimi vay halimize ağlarmısın

  ğülermisin sayğılar bende emekliyim erilcek zamın adalitli olduna inanmıyokum

 6. filiz diyor ki:

  bende 2012 haziran 1 de emekli dilekçemi verdim bekliyorum bakalım ne kadar maaş bağlanacak 6685 günüm var . 40 günlük bebeğimi bırakıp senelerce çalıştım tam rahat etcem derken birsürü hastalık buldum .5 senedir evde yaşımı bekledim .Allah hakkımızda hayırlısını nasip etsin ama işimiz çok zor emekli gerçekten emekliyorrrrr.

 7. mehmet üney diyor ki:

  intibak tan kaç lira alınacak

 8. enver............ diyor ki:

  onlar kendi menfaatlerini düşünürlerkardeş …………………………

 9. BAĞKURMU ....... diyor ki:

  2012 YILI OCAK AYINDA 8305 GÜNLE EMEKLİ OLDUM .BAYANIM.HALEN ÇALIŞMAKTA OLDUGUMDAN DOLAYI AYLIK 615,00 TL ALIYORUM.İKİ ASGARİ ÜCRETLİNİN ÖDEDİGİ PİRİMİ MİN YAKLAŞIK İKİ KATINI ÖDEDİM.SSK LI 5000, GÜNLE 922,00 TL AYLIK ALIYOR.ADALET BUNUN NERESİNDE.TÜRKİYEYİ EN ÇOK KALKINDIRAN VERGİ ÖDEYEN ,PİRİM ÖDEYEN , İŞÇİ ÇALIŞTIRAN ,TATİL YAPMAYAN ,EMEKLİ OLUNCA İKRAMİYESİ OLMAYAN BAGKURLULAR..EN ÇOK MAGDUR OLANDA BAGKURLU LAR.AMAN BAĞKURDAN EMEKLİ OLMAYIN ÖDEDİGİNİZ PİRİMLER MALESEF BOŞUNA DUYURULUR.

 10. İSO diyor ki:

  BEGENMEYEN BU ZAMLARI ALMAZ OLUR BİTER

 11. ANONİM diyor ki:

  EMEKLİLERİN HAKINI VERMESİNİ DİLRİM

 12. Ömer OT diyor ki:

  Yukar da bir emekli arkadaş maymun gözünü açtı diyor o maymunlar türkiyede değil yanlış film seyredip onun etkisi altında kalmış .Hala 700 TL civarında maaş alıp halk ekmek kuyruğunda 10 KRŞ. ucuza ekmek alabilmek için bekleyip dünyayı sadece kendi çevresini zannedip halinden memnun miyolarca emekli olduğunu zannedip sefalete tevekkül eden Döküntü Çin mallarıyle yetinen yakacak parasını bulamayan 500 kg. kömüre tamah eden emekliler bu yurdun gerçekleridir. Ancak bizler gibi birşeyler okuya bilen gündemi takip edebilen kaçkişi varki gaspedilen haklarımızı alabilmek için çabalayabilsin. Mamaafih o dağıtılan yakacak,yiyecek ,giyecekler bizlerin paralarıdır hak edenlere helal olsun ama birde kahvehanelerde oturup iş beğenmeyen zavallılara da haramdır haram.

 13. muammer özyurt diyor ki:

  hepimize müstehak bende 99 emeklisiyim 882 tl.maaş alıyorum acımdan geberiyorum,yine gittim AKP ye oy verdim.çünkü intibak yasasıyla şimdiki emeklilerin sevyesine çıkartacaklarını söylediler bende inandım.verdiğim oy haram zıkkım olsun.onuda 2013 te verecekler o zamana kadar emeklilerin coğu zaten ölür.

 14. Cabbar özer diyor ki:

  7000 binden fazla gün ve prim ödemem var 2002 de emekli oldum benim maaş durumum ne olacak şu an aldığım maaş 840 tl…

 15. üzeyir akyol diyor ki:

  verecekleri üç kuruş para milleti cahil yerine koymaları yokmu sanki vatandaş bilmiyor şu zaman zarfında yapılan zamlarla elimizden aldı olanlar ise hiç zam alamayanlara oldu uyan TÜRKIYE uyan!..

 16. recep zengin 21.0.4.1961. diyor ki:

  2007nin5. ayında emekli oldum.9400günden aldığım maaş.900tl. bumu hak. yetkililere sesleniyom çıksın biri açıklasın kim ne kadar fark alacak

 17. Anonim diyor ki:

  13 yaşımdan 45 yaşınakadar inşaatlarda çalıştım devlete hiçbir küfletim olmadı kendi pirimimi kendim ödedim 7000 gün pirim ödedim emekliliyi tamamladım ve aldiğım maaş 850 lira kamudaçalışan arkadaşların emekliolanakadar aldiklarıpara lüksevler lüks arabalar bindikten sonra sırageliyor emkliliklerine 80 90 milyar para alıyorlar arkasından 2milyarcivarı maaş bağlanınıyor bununadına sosyal devlet diyorlar insan olanın vicdanına bırakıyorum saygılar

 18. canip tunç erzurum diyor ki:

  13 yaşımdan 45 yaşınakadar inşaatlarda çalıştım devlete hiçbir küfletim olmadı kendi pirimimi kendim ödedim 7000 gün pirim ödedim emekliliyi tamamladım ve aldiğım maaş 850 lira kamudaçalışan arkadaşların emekliolanakadar aldiklarıpara lüksevler lüks arabalar bindikten sonra sırageliyor emkliliklerine 80 90 milyar para alıyorlar arkasından 2milyarcivarı maaş bağlanınıyor bununadına sosyal devlet diyorlar insan olanın vicdanına bırakıyorum saygılar

 19. HALK diyor ki:

  30 ARALIK 1999 DA 9.048 GÜN İLE EMEKLİ OLDUM TAVANDAN ÖDEME İLE ŞU AN 1.165,00 TL MAAŞ ALIYORUN. GEÇEN YIL BİR ARKADAŞIM AYNI ŞARTLARDA EMEKLİ OLDU 2.475,00 TL MAAŞ BAĞLANDIĞINI SÖYLEDİ ADALET Mİ BU???????????????????????????????????????????????????????????????????

 20. Anonim diyor ki:

  2009
  malulen
  emekli
  olanlaraintibak yokmu

 21. erçin diyor ki:

  arkadaşlar yorumların tamamı doğru emekli gerçekten geçinecek parayı alamıyor sayın vekillerin de tamamı kendi zamlarına anında onay veriyorlar.birde genel düşünelim bu ülkede 9 milyon emekli 9 milyon yeşil kartlı yaklaşık 20 milyon sosyal güvence yaşına gelmemiş genç ve 10 milyon kadar sosyal güvencesi olanın bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuğu var vekillerin menfaatı işine geldiği gibi yapmasının yanında bizde işimize geleni yapıyoruz gibi..bu ülke hepimizin herkeze saygılar…

 22. suat diyor ki:

  ben 2007 de emekli oldum 7380 gün pirim üzerinden aldıgım emekli aylığı 840 tl çivarrı güya intibak yasasıyla düzeltme yapılacaktı adeletsizlik giderilecekti işte bunların adelet anlayışı bu kadar işte açaba gercekten bilerekmi iş yapıyorlar sadece göz boyama sgk da gidip bir inçelesinlerde gerçekleri öğrensinler ona göre uygulama yapsınlar

 23. kamil diyorki diyor ki:

  sizlerle yaşadığım için utanıyorum aziz yıldırımın güzel bir lafı memleket elden gidiyor

 24. ramazan diyor ki:

  insanlar hak ettiği gibi yaşarlar bizde bukadarın hak ettik aglamaya hakkımız yok

 25. ERHAN UZ diyor ki:

  BU DEVLETIN İŞİNE SIR ERMIYOR NE YAPTIK LARINI KEN DILERI DE BILMIYOR LAR.VERECEKLERI.SANKI MILYAR.

 26. yusuf diyor ki:

  Aman ha beyler dikkat edin bütce açık verirde yunanistandan bin beter olur bu ülke EMEKLİYE zam veriyorsunuz ta 2013 ocakta nasıl olsa devlet şimdiye kadar vermedi kullandı emeklilerin kazanılmış haklarını ve şimdi düzeldi her halde medya cazgırları başlar yakında emekliye zam var diye nasıl ödenecek bu para bütce açık verirse ne yaparsınız sizler bizler sürünmeye razı olduk sürünüyoruz sizler beyler sizlere yazık olacak bütce açık verip batarsa bizler bir simidi bir çayı alamayacağız ya sizler vah vah vah vah…………

 27. yusuf diyor ki:

  Arkadaşlar bunlar Turgut Özalın torunları avrupayı gösterip avrupalı gibi olacağız diye örnek gösterdi bize Turgut özal bizlerin buz dolabı,koltuk takımı kullanmasına lüxs dedi kendilerinin maaşlarına zam yapmaya gelince hemen yaptırdı Özal bizlere gelince bütce zarar veriyor dedi şimdi bunlarda kendi maaşlarına yaptılar zammı koydular ceplerine bizlere gelince 2013 senesi ocak ayı ne farkı var ne bir şey ölmeyecek kadar günde üç öğün simit ve çay parası ne bu yahu bu kadar kepazelik olurmu bizleri ne zannediyorlar bu siyasiler vay efendim yunanın hali şöyle almanın hali şöyle italyanın hali şöyle diye bizim başka derdimiz yokmu hep krizlerden başka verecekseniz adam gibi verin emekli bir ılıcaya yıkanmaya bile gidemez oldu beyler uyanın kanmayın bu oyunlara seçimde gösterin bu vefasızlara

 28. DAVUT AVCU diyor ki:

  SAYIN EMEKLİ KARDESLERİM KİMSEYİ SUCLAMAYIN EYER BİR ÜLKEDE OKUYOR OKUDUGUNU ANLIYAMIYORSA KENDİ HAKKINI ARAYIP SAVUNAMIYORSA KÖMÜR ERZAH PARA KARSILIĞI OYUNU VERİSE EZİLMEYE MAHGUMUZ BU CIKAN İNTİBAK YASASI DALGA GEÇMEKTEN BASKA BİR SEY DEYİL BAKINIZ KENDİLERİNE YUZDE KIRK ALTMIS EFEDİM GEÇİNEMİYORUZ SAYIN VEKİLLER YEDİYÜZ BİR MİLYAR ALAN NE YAPIYOR BUNLARI HİÇ DÜSÜNDÜNÜZMÜ UNUTMAYIN ALDIGINIZ AYLIK HALKIN VERGİSİ EYERKİ İNANCINIZ VARSA BU HAKKI HELAL EYMİYORUZ SAYIN VEKİLLER EY TÜİED UYUMA 20032006 EFLASYON FARKLARI HERKESE İNTİBAK GERİYE DONÜK HAKLAR BUNLAR HAKKIMIZ KONUSUN EMEKLİLER UYUMAYIN HANİ YARGI HANİ ADALET NERDE SAHİPSİZLER HEPİNİZE SELAMLAR SİZLERİ DOKUMAZLIĞI VARSA BİZLERİ ALLAHI VAR BU PARA MAKAM SİZLEREDE KALMIYACAK BEN BU ÜLKEMİ SİZDEN DAHA ÇOK SEVİYORUM HİÇ HERGÜN GÜNDEM DEYİSTİRİP AC LIĞI PAHALIGI ÖRTMEYİN MAYMUN GÖZÜNÜ ACTI

 29. memet arslan diyor ki:

  bende emekliyim 799 tl maaş alıyum 2011 5 ayındaintibak yasası cıkaracağızdiye herkes eşit olacak milet sevindi herkesin hevesi korsağında kld şimdi bizim gibi emekli olanlar neyapacaklar

 30. CELAL ÇALIK diyor ki:

  2008 8AY DA EMEKLİ OLDUM 850 TL MAAŞ ALIYORUM HER MUAYENE ÜCRETİ DEVLRT HST SİNDE 10 TL KESİLİYOR HASTAM OLDUĞÜ İÇİN BAZEN 750TL İNİYOR BİZLERDE TC VATANDAŞİ OLDUĞUMUZ İÇİN ZAM YOK İNTİBAKTAN YARARLANMA YOKMU

  • kasım diyor ki:

   bende 2009da emekli oldum. 30.sene 10030 günden bağkurdan emekli olmak suç. aldığım aylık şu an zamla birlikte 830. şu an mecburen kendi işimde çalışıyorum . devlet birde benden yüzde 15 kesiyor. birde doktora gittiysen vay haline. bu ay elime geçen 678 tl oldu devlet bununla geçin diyor .iki tane kızım var biri dışarıda üni okuyor öbürü dershaneye gidiyor üniversiteye hazırlanıyor. soruyorum bizler nasıl geçineceğiz. çalışmak zorundayız kısaca ben bu kadar çalışıpta birde 14 . basamaktan emekli oldum en son bağkura 468 tl ödedim kısaca yüksek ödedim. ama aldığım aylık 3.600 günle emekli olanla aynı ben buradan emekli olmayı bekleyen herkese sesleniyorum sakın bağkurdan emekli olmayın .son senelerinizde sigortaya geçin 3. buçuk sene ödeyin öyle emekli olun keşke benide uyaranlar olsaydı . yoksa haliniz benim gibi olur. bu devlet işte böyle adaletsizzzzzz bizleride intibaktan yaralandırsınlar . asıl benim gibi olanlara çare bulsunlar 3 5 günün hesabını yapacaklarına bizim gibi olanların hesabını yapsınlar….

 31. osman sümer konya diyor ki:

  emeklıyim devletin bana vermıs oldugu para T C emeklılere soruyorum elinizi öper 3 tane talebem var enbüyügü lise 2 ye gidiyor innırmısınız evimden cıtır cıtır ses gelıyor korkuyorum üzerimze göcecek diye evim eski kacak bina sesimiduyan yokmu TC bakanları ve basbakan

YORUM YAP!

Reklamlar

http://guncelportal.blogspot.com/ http://guncelbilgi1.blogspot.com/ http://haber2014.blogspot.com/