BU ALANA REKLAM VER !
guncelportalreklam@hotmail.com

Bali Bey kimdir? Malkoçoğlu Bali Bey kimdir?

BURAYA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ...

Bali Bey,Malkoçoğlu,Malkoçoğlu Bali Bey,bali bey kimdir,malkoçoğlu kimdir,malkoçoğlu bali bey kimdir,kanuni sultan süleyman,kimdir,hayatı,yahyapaşazade bali bey,

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Bali Bey diye bir akıncı çıktı. Peki kimdir bu Bali Bey. Güncel-Portal.com sizin için araştırdı.
Malkoçoğlu Yahya Paşa’nın oğludur. Koca Bali Paşa şeklinde de anılır. 1495′de doğmuş olup, Kanuni Sultan Süleyman’ın yaşıtıdır. 2.nci Bayezit’in kızı Aynişah sultanın kızıyla evlidir . Semendire sancakbeyi olmuş, 1521 yılında Belgrad’ın fethinde görev yapmıştır. Daha sonra Belgrad sancakbeyi ve Bosna Beylerbeyi oldu. 1526 yılında Mohaç Savaşı’nda çok üstün başarılar gösterdi. Budin’in (Budapeşte) ikinci beylerbeyi ve Vezir oldu. 1548 yılında vefat etti. Budapeşte’nin en büyük meydanının adı Osmanlıların Budapeşteyi kaybettiği zamana kadar Gazi Bali Paşa Meydanıdır. Mehmet Bey adında bir oğlu vardır.

Malkoçoğlu Bali Bey Osmanlı’da beylerbeyliğine kadar yükselmiş dönemin meşhur akıncı kumandanı ve idarecilerinden birisiydi.

1526 yılında 31 yaşında iken, Mohaç Meydan Savaşı’nda, Osmanlı Ordusu’nun sağ cenah komutanı Malkoçoğlu Bali Bey idi. Bu büyük savaşın kazanılmasında ve Macaristan’ın fethinde önemli rol oynadı. Kanuni Sultan Süleyman, Macaristan’ın başkenti Budin’de Malkoçoğlu Bali Bey’e ikinci beyberbeyi ve vezir rütbeleri verdi.

Lehistan’ın Osmanlı hükümranlığında bulunan Boğdan prensliğine saldırması üzerine savaş başladı. Osmanlı-Lehistan savaşına öncelikle Rumeli Beylerbeyi Yakup Paşa ve Vezir Mesih Paşa tayin edildi. Ancak zayıf Lehistan ordusunun Türklerden ve Boğdanlılardan oluşan birliklere karşı büyük bir yenilgi alıp sadece ve sadece 1000 atlı ile hayatını kurtarabilmesi. Birde üstüne 20.000 araba dolusu ganimetin Osmanlı’nın eline geçmesi üzerine bu değerli paşaların bu bölgeye gelmesine gerek olmadığına karar verildi.

Savaşın ve bölgenin yönetimi Silistre Sancak Beyi Malkoçoğlu Bali Bey’e verildi. Malkoçoğlu Bali Bey Lehistan üzerine iki sefer daha düzenledi. Bu seferlere toplamda 40.000 akıncının katılması sebebi ile Osmanlı tarihinin en büyük akıncı seferleri olarak tarihe de geçmiştir.

Bu seferlerde ordunun sol kanadını Mustafa Bey, sağ kanadını ise Malkoçoğlu Bali Bey’in en büyük oğlu Ali Bey yönetiyorlardı. Osmanlı akıncıları Prut ve Dniester nehirlerini geçtiler. Mustafa Bey komutasındaki kuvetler Galiçya’ya girdi. Kuzeybatı istikametinde ise Bali Bey komutasındaki kuvvetler Lviv şehrini ve kuzeybatısında yer alan Jaroslaw’ı zaptettiler.

Malkoçoğlu Bali Bey bütün Galiçya’yı ele geçirerek Varşova şehrine girdi. Böylece ilk defa Türk Akıncıları bu kadar kuzeye ulaşmış oluyorlardı. Bu seferden sonra 10.000 esir ile Akkerman’a döndü. Bu yakaladığı büyük başarı ile Malkoçoğlu Bali Bey sancak beyliğinden Beylerbeyliği makamına yükseltildi.

Bu büyük komutan ve idarecenin mezarı Bursa Yenişehirde kendi adını taşıyan Balibey camii avlusunda bulunmaktadır.

REKLAM VEREBİLİRSİNİZ...

Aranan Kelimeler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

13 responses to "Bali Bey kimdir? Malkoçoğlu Bali Bey kimdir?"

 1. mustafa diyor ki:

  fetih 1453 adlı bir kitapta malkoçoğlu bali bey’in Fatih Sultan Mehmed Han’la aynı dönemde yaşadığını okumuştum. kimsenin kafasını karıştırmak istemem ama bu muhteşem yüzyıl dizisi bence tarihi çarpıtıyor. türk halkının Osmanlı’ya olan bakış açısını değiştirmeyi hedefliyor. ŞP nin işi

 2. mustafa diyor ki:

  ikinci bayezid kanuni’nin değil Fatih Sultan Mehmed’in oğludur kanuni’nin dedesidir sevgili hasan duran bey

 3. Hasan Duran diyor ki:

  Yahu arkadaşlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım. Bazı sitelerde Bali bey 1511 de öldü diyor.Bazılarında kanuni ile aynı yaşta diyorlar.Beki kanuni ile aynı yaşta ise 2.bayezit in torunu ile nasıl evlenir. çünkü 2.bayezit kanuninin oğludur. Yalan yanlış bilgileri yüklemiyelim.lütfen rica ediyorum. insanları aptal yerine koymayalım.

 4. zerife diyor ki:

  men BALİ BEYİ SEVİREM (İLK ETİRAFİM)

 5. koca usta diyor ki:

  dizinin bu bölümünde malkoçoğlunun idam edileceği söyleniyor bide padisah ile ikisi yaşıt gibi durmuyor bence

 6. Muhteşem Yüzyıl Hayranı . diyor ki:

  Ya İbrahim Paşa iLe Malkoç Oğlu Favorilerim Erkeklerden :)

 7. Hürrem Sultan diyor ki:

  Aybige’yle evlenecek!! :)

 8. Muhteşem diyor ki:

  Off aybügyle evlenmemişmii :D

  • necmi diyor ki:

   merhaba
   aybige karakteri uydurma bir karakter…yani diziye heyecan katması için ..dizide bunun gibi bayağı uydurma karakter va..ha bir de pargalı hatice sultanla da hiç evlenmemiş..ilgili hiç belge yok

 9. ece diyor ki:

  ya aynişah sultanın kızının adı ne???

 10. naz diyor ki:

  hayır …2.nci Bayezit’in kızı Aynişah sultanın kızıyla evlidir .yanı torunuyla evlıdır…

 11. ceyda diyor ki:

  benim anamadim birsey var malkocoglu bayezitin kizi aynisah lanmi evlenmis

YORUM YAP!

Reklamlar

http://guncelportal.blogspot.com/ http://guncelbilgi1.blogspot.com/ http://haber2014.blogspot.com/